ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2020

Podsumowujemy letnią szkołę pracy na wysokości 🌞

 Dodano: 2021-09-19

 

          

      

2020-09-16  

Podsumowujemy letnią szkołę pracy na wysokości 🌞  

 

👉W lipcu odbyły się dwa webinaria zorganizowane przez ATEST i firmę Wertykal w ramach „Letniej szkoły pracy na wysokości”. Pierwsze zorganizowaliśmy 7 lipca pod hasłem „ABC ochrony przed upadkiem z wysokości”. Było to trwające dwie godziny wprowadzenie do tej obszernej tematyki i dotyczyło m.in. zabezpieczeń zbiorowych, pracy w ograniczeniu, powstrzymania spadania i kalkulacji drogi upadku. Następne odbyło się 28 lipca i trwało aż pięć godzin – był to pogłębiony wykład ilustrowany filmami nakręconymi „w terenie”, pokazami praktycznymi, planszami, który dotyczył czterech liter: ABCD. Szczegółowo zostały omówione składniki indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem z wysokości: A – Anchor (punkty kotwiczenia), B – Body (szelki), C – Connector (łączniki), D – Descent (urządzenia ewakuacyjne). W obydwu szkoleniach on-line wzięło udział prawie 350 osób. Część skorzystała z możliwości zadawania pytań na czacie – odpowiedzi były udzielane na żywo po zakończeniu poszczególnych modułów wykładowych.

👉Webinaria prowadził i na pytania uczestników odpowiadał Jan Lipiarski – ekspert z zakresu ochrony przed upadkiem z wysokości, znawca sprzętu chroniącego przed upadkiem i zapewniającego bezpieczną pracę oraz ewakuację z wysokości, właściciel firmy Wertykal. J. Lipiarski przypomniał, że dla pracującego na wysokości niebezpieczny jest nie sam upadek, a jego zatrzymanie. Podczas nagłego zatrzymania upadku powstają przeciążenia, których organizm pracownika może nie wytrzymać. Dlatego w ochronie przed upadkiem z wysokości kluczowe jest, aby stosowane rozwiązania były właściwie dobrane, kompletne i sprawne. Omawiając zabezpieczenia zbiorowe podkreślił, że dobrze zaprojektowane są skutecznym rozwiązaniem i zapewniają pełne bezpieczeństwo, pod warunkiem, że pracownicy ich nie omijają. A dlaczego to robią? Bo na przykład ochrony są źle zaprojektowane i przeszkadzają w pracy, są nieskuteczne – znajdują się w złym miejscu.

👉Jak w każdym zagadnieniu, tak i w ochronie osób pracujących na wysokości, diabeł tkwi w szczegółach. I uczestnicy naszych webinariów wiele tych szczegółów mogli poznać, żeby przywołać choćby pouczające porównanie normy europejskiej i amerykańskiej, jeśli chodzi o wymagania dotyczące punktów kotwienia. W przepisach regulujących pracę na wysokości brakuje określenia kilku istotnych kwestii, jednak nawet najlepsze przepisy nie wystarczą do projektowania konkretnych rozwiązań czy doboru śoi mających zabezpieczyć pracowników w określonych miejscach. Do tego potrzebne są jeszcze normy, zasady bhp, znajomość sprzętu i praktyka, pozwalająca stwierdzić, które rozwiązania się sprawdzą. Mamy nadzieję, że sporą dawkę takiej praktycznej wiedzy przekazaliśmy uczestnikom „Letniej szkoły pracy na wysokości”.  

 
  - 1 -