ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2018

25 lat kaliskiego oddziału OSPSBHP

 Dodano: 2019-12-13

 

          

      

2018-12-12  

25 lat kaliskiego oddziału OSPSBHP  

 

26 października 2018 r. kaliski oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP świętował 25-lecie działalności. Najpierw odbyło się seminarium „Praca odmładza”. Okazuje się, że na rynku zaczyna brakować fachowców, pracowników w różnych nieco starszych zawodach. Dawniej zasadnicze szkoły podpisywały umowy z zakładami pracy, które organizowały warsztaty do nauki zawodu. Byli instruktorzy, którzy zajmowali się tylko szkoleniem młodych pracowników do pracy na stanowiskach występujących w firmie. Części tych zakładów już nie ma. Uczniowie stali się doświadczonymi pracownikami i albo wyjechali za granicę, albo pracują w firmach, gdzie mogą więcej zarobić. Obserwuję młodocianych w wielu firmach i tam z przyuczeniem do zawodu jest kiepsko. Brak instruktorów z prawdziwego zdarzenia. Co młody w trakcie sprzątania zobaczy to jego. W każdym razie brakuje spawaczy, tokarzy (np. umiejących obsługiwać starsze obrabiarki – nie każda mała firma ma obrabiarki CNC, bo drogie i im takich nie potrzeba), mechaników, ślusarzy, elektryków itp. Pracodawcy do tych zawodów szukają starszych pracowników, często emerytów.
Na naszym seminarium zastanawialiśmy się, jak dłużej zatrzymać pracowników, którzy chcą przejść na emeryturę lub skłonić ich, żeby powrócili do firm. Agnieszka Szczygielska przedstawiła działania CIOP-PIB w ramach kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy i jakości życia starszych pracowników w wieku od lat 50. Pracownicy 50+ stanowią grupę osób bardzo poszukiwanych przez pracodawców. Cenione są u nich wysokie na ogół kwalifikacje oraz cechy takie jak dokładność, odpowiedzialność, opanowanie. W jaki sposób my specjaliści do spraw bhp możemy pomóc pracodawcom w tym zakresie? Podczas seminarium przedstawiłem dobre praktyki z małych firm, które pozwalają zatrzymać starszych pracowników będących przed emeryturą. Krótszy tydzień pracy, dłuższe przerwy, spotkania integracyjne, dodatkowe badania profilaktyczne i opłacenie odnowy biologicznej, dostosowanie stanowisk pracy do predyspozycji osób w starszym wieku i wiele innych propozycji. Ważną sprawa jest pomoc państwa w zakresie budowy nowych żłobków, domów opiekujących się chorymi, niepełnosprawnymi. Bowiem odchodzący na emeryturę starsi pracownicy mówią, że muszą poświęcić się opiece nad dziećmi, chorymi, niepełnosprawnymi.
Weronika Wodiczko, specjalista ds. bhp, przedstawiła działania na rzecz osób starszych prowadzone w dużej firmie NESTLE z Kalisza. Proponowane są różne rozwiązania dotyczące poprawy zdrowia: dodatkowe badania lekarskie, ćwiczenia pozwalające rozruszać zastane mięśnie, biegi i inne. Przedstawiane były również inne propozycje z kraju i zagranicy.
W dalszym ciągu seminarium Piotr Kaźmierczak, przedstawiciel akredytowanego laboratorium badań środowiska pracy INERLIS, omówił zmiany w przepisach dotyczących NDS i NDN. Adam Jabłoński z firmy FILTER SERVICE przybliżył schemat doboru środków ochrony dróg oddechowych. Przemysław Ostenda przedstawił możliwości w zakresie dotacji ZUS na poprawę warunków pracy w firmach. Na zakończenie części seminaryjnej prezes oddziału Piotr Kaczmarek omówił w skrócie historię oddziału OSPSBHP w Kaliszu (która jest opisana w wydanym z okazji jubileuszu biuletynie – więcej w ATEŚCIE nr 10/2018) oraz wręczył pamiątkowe dyplomy za angażowanie się przez ostatnie lata w działalność oddziału. Dyplomy otrzymali: Maria Nowak, Elżbieta Lewandowska, Anna Pietrzak, Remigiusz Kołaski, Michał Sokołowski, Bogdan Sroka, Henryk Karczowski.
W godzinach wieczornych odbył się bal z okazji 25-lecia oddziału kaliskiego, który był okazją do spotkanie zaprzyjaźnionych oddziałów z Wielkopolski. Od kilku lat na wspólnym balu spotykają się oddziały z Sieradza, Konina, Leszna, co roku w innym oddziale. Tym razem na balu byli również przedstawiciele oddziału gdańskiego. Były życzenia, upominki z okazji naszego jubileuszu, wspomnienia, dyskusje na różne tematy behapowskie i wspólna zabawa. My pracownicy służby bhp pozornie mamy łatwą pracę, jednak problemy, jakimi musimy się zajmować bywają trudne. Przepisy prawne, wiedza inżynierska, sprawy bezpieczeństwa pożarowego, ubezpieczenia, pedagogika, psychologia, ogólna wiedza medyczna… Dlatego też wymiana doświadczeń, dyskusja w atmosferze koleżeństwa są bardzo potrzebne.

Henryk Karczowski
 

 
  - 1 -