2015-06-29
Wciąż nierozwiązany problem azbestu
Stowarzyszenie UKATA, czyli UK Asbestos Training Association (brytyjska organizacja zajmująca się szkoleniami związanymi z azbestem) w dniach 16-18 czerwca wzięła udział w londyńskiej wystawie Health and Safety Expo (duże wydarzenie targowe i konferencyjne poświęcone bhp), by dotrzeć – jak mówią przedstawiciele stowarzyszenia – do jak największej liczby odbiorców na całym świecie. Powód jest poważny: wzrastające globalne zagrożenie pylicą azbestową.
UKATA, która jest na Wyspach Brytyjskich autorytetem, jeśli chodzi o obchodzenie się z azbestem (uświadamianie obywateli o zagrożeniach i wystawianie certyfikatów firmom usuwającym azbest), staje się ciałem doradczym w skali światowej. Wiadomość może cieszyć, jednak powodem jest niestety wzrost liczby zachorowań na pylicę, popularnie zwaną azbestozą. UKATA otrzymuje coraz to nowe prośby o udzielenie wsparcia w szkoleniach na świecie.
W trakcie trwania wystawie Health and Safety Expo UKATA oficjalnie rozpoczęła swoją najnowszą kampanię: trenuj bezpiecznie – pracuj bezpiecznie – pozostań bezpieczny. UKATA zacieśnia też współpracę z Brytyjskim Stowarzyszeniem Chorób Płuc (British Lung Foundation). Wspólnie zorganizowali stoisko na wspomnianej wystawie, by informować na temat międzybłoniaka opłucnej, a także wykonywać testy na pojemność płuc.
– Popularność azbestu w krajach rozwijających się zamiast maleć, stale rośnie, ze względu na ogromne zapotrzebowanie na tanie, masowo produkowane materiały budowlane. Same tylko Chiny zużyły na przykład w 2007 roku niewiarygodną ilość azbestu: 626 tysięcy ton. W ubiegłym roku na Expo ucieszyło nas zainteresowanie krajów spoza Europy. Ludzie z Azji, Australii, Ameryki Południowej, Rosji i Chin przyjechali do nas po radę. Zainteresowanie naszą wiedzą nie maleje od tamtej pory – mówi Craig Evans, dyrektor generalny UKATA.
Międzybłoniak opłucnej zabija rocznie w samym Zjednoczonym Królestwie około 100 osób. Jest to wynik nieostrożnej polityki bezpieczeństwa w latach 50-tych ubiegłego wieku. Dotyka stoczniowców, budowniczych, hydraulików, nauczycieli, pielęgniarki, a także rodziny poszkodowanych.
Na świecie wskaźniki są o wiele poważniejsze. Trzeba pamiętać, że azbest znajdujący się materiałach budowlanych (np. pokryciach dachowych) staje się śmiertelny po latach, kiedy ulega degradacji. Jego cząsteczki ulatniają się w powietrzu i są wdychane przez niczego niepodejrzewające osoby. W ich układzie oddechowym azbest może przebywać nie powodując problemów zdrowotnych nawet przez 20 lat.
Fakt, że UKATA została poproszona o poradnictwo, napawa nadzieją na poprawę sytuacji, ale też świadczy o autorytecie samego stowarzyszenia.
Źródło: http://www.ukata.org.uk
|