ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2015

Bezpieczeństwo dzieci w pobliżu budów i na drogach

 Dodano: 2016-11-25

 

          

      

2015-11-09  

Bezpieczeństwo dzieci w pobliżu budów i na drogach  

 

Od 2008 r. firma Skanska edukuje i wyposaża najmłodszych w elementy odblaskowe. – Od 7 lat w szkołach podstawowych w pobliżu budów realizowanych przez Skanska w całej Polsce organizujemy spotkania poświęcone bezpieczeństwu dzieci. Początkowo były to organizowane przez pracowników Skanska tzw. mini place budów, na których dzieci, pod czujnym okiem budowlańców mogły wczuć się w ich rolę budując domek z kartonów, a także przymierzyć środki ochrony indywidualnej jak np. kask, okulary, rękawice, szelki bezpieczeństwa. Od kilku lat mamy odmienioną formułę spotkań. Teraz to bajkowi bohaterowie: Tomcio Brygadzista, Zebra Drogowa i Babcia Jadzia poprzez zabawę przekazują dzieciom niezwykle ważne tematy, związane z ich bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem – mówi Monika Froń-Dąbrowska z firmy Skanska, koordynator akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy”.
Przez 7 lat w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Bezpieczni w pobliżu budowy” Skanska odwiedziła ponad 340 szkół, w których przeprowadziła ponad 450 akcji edukacyjnych; przeszkoliła ponad 100 tys. dzieci, ucząc najmłodszych, jakie są znaki drogowe, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i dlaczego dzieci nie powinny wchodzić na plac budowy.
Ostatnio do znajomych bohaterów – Tomcia Brygadzisty i Zebry Drogowej dołączyła Babcia Jadzia. Podczas przedstawienia, na jej codziennej trasie do sklepu jest remontowana droga. Niesforna Babcia próbuje złamać przepisy i przejść mimo zakazu przez plac budowy. Na szczęście jest Tomcio Brygadzista, który stoi na straży zasad bezpieczeństwa. Edukuje, z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na budowę osób postronnych. Następnie, wspólnie z dziećmi pomaga Babci bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie. Z kolei figlarna Zebra Drogowa chce popracować trochę na budowie. Okazuje się to jednak niemożliwe, gdyż nie jest odpowiednio ubrana. Ma kask, ale bez paska podbródkowego, nie ma kamizelki, okularów ochronnych, rękawic, ani właściwego obuwia. Bez tego ani rusz! Pouczona przez Tomcia Brygadzistę Zebra Drogowa wraca do swoich obowiązków – pilnowania przejścia dla pieszych.
31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym”, zgodnie z którą „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku” (rozdział II, „Ruch pieszych”, p. 4a). W ramach akcji „Bezpieczni w pobliżu budowy” uczniowie otrzymują od firmy Skanska opaski odblaskowe.
 

 
  - 1 -