2012-01-31
Trzy siódemki
Mamy siedem cudów świata, siódmy dzień tygodnia, siedmiu archaniołów oraz siedmiu krasnoludków i dziesiątki innych dobrze kojarzących się siódemek. Symbolika siódemki jest bardzo rozbudowana, obecna w różnych kulturach i religiach. Liczba ta ma oznaczać pełnię, doskonałość, związek czasu i przestrzeni. Sumerowie mieli siedmiu bogów opiekuńczych, Rzym zbudowano na siedmiu wzgórzach, siódemka jest szczególną liczbą nowotestamentowej Apokalipsy, w chińskim kwadracie numerologicznym związana jest z wyobraźnią, świadomą myślą i koncentracją itd. itp. Echa różnych wierzeń i przekonania o szczególnej mocy 7 pozostały w powiedzeniu „szczęśliwa siódemka”.
Iloczyn trzech siódemek, czyli 21 oznacza całkowitą doskonałość, a także w wielu kulturach pełną dojrzałość (dorosłość liczy się od 21 roku życia). Pomnożenie szczęśliwej siódemki przez boską trójkę (wszak każda trójca tworzy doskonałość) musi zwiastować pomyślność i zapowiadać wielkie wydarzenia. Trzy siódemki od początków chrześcijaństwa oznaczają dobro i szczęście, i są przeciwieństwem szatańskiej liczby 666. Współczesnym kojarzą się ze szczęściem bardziej przyziemnym, gdyż na przykład w grze hazardowej black jack trzy siódemki to kombinacja, która wygrywa.
Lada dzień do Czytelników dotrze potrójnie szczęśliwy numer ATESTU. Numer 2/2012 to będzie nasz numer 777. Jak nietrudno policzyć, towarzyszyliśmy już w pracy kilku pokoleniom behapowców. Nasz miesięcznik zaczął się ukazywać tuż po wojnie (w 1947 r.), jeszcze zanim oficjalnie powołano służbę bhp. Wtedy nasze czasopismo ukazywało się pod tytułem „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”, a jego pierwszy numer dotarł do czytelników w czerwcu 1947 r. W całości można go przeczytać w atestowym wirtualnym muzeum bhp (http://www.atest.com.pl/muzeum) – ścieżka dostępu: Biblioteka internetowa / Archiwum ATESTU / Rocznik 1947.
Z okazji numeru siedemset siedemdziesiątego siódmego nie zamówiliśmy tortu z tyloma świeczkami, ale przygotowaliśmy (jak zwykle) sporo ciekawych artykułów. W numerze lutowym właśnie rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych bezpiecznej eksploatacji rusztowań. Kontynuujemy też dwa cykle, które budują korpus podstawowej wiedzy behapowskiej, czyli ABC BHP (naszą branżową encyklopedię) oraz „Zadania służby bhp” (niezbędnik każdego behapowca). Na kilka miesięcy przed mistrzostwami przyglądamy się inwestycjom EURO 2012 nadzorowanym przez Państwową Inspekcję Pracy (wywiad z Waldemarem Spólnickim z PIP). Od lutego nasz angielski dla behapowców zmienia formułę, a na stronie internetowej ATETSU pojawił się słowniczek nawiązujący do dotychczasowych lekcji (zobacz: http://www.atest.com.pl/informacje.php?class=dic). Również w lutym inaugurujemy nowy cykl przypominający nowinki techniczne sprzed lat. Natomiast behapowcy obsługujący pralnie i farbiarnie nie powinni przegapić tekstu na temat bhp w tych zakładach. Ci z Was, którzy prowadzą szkolenia dla kierowców wózków jezdniowych koniecznie powinni zapoznać się z odpowiedzią Urzędu Dozoru Technicznego na nasze pismo z pytaniem, kto (po likwidacji ODK Mysłowice) może szkolić operatorów wózków. Wszystko to i wiele więcej znajdziecie w 777 numerze ATESTU.
|