ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Ograniczanie wypadków przy pracy

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-03-29  

Ograniczanie wypadków przy pracy  

 

W ramach Warmińsko Mazurskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy (WMSOWpP) powołanej przez Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie oraz Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Prewencja wypadkowa”, OIP w Olsztynie zorganizował 22 marca seminarium „Ograniczanie wypadków przy pracy”. Współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli olsztyński oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, który jest partnerem strategii, oraz CIOP-PIB w Warszawie.
Seminarium otworzył Marek Wójciak, okręgowy inspektor pracy, który przypomniał, że powołanie WMSOWpP miało na celu zwiększenia skuteczności działań zmierzających do ograniczania wypadków przy pracy. Elżbieta Bożejewicz, prezes olsztyńskiego oddziału OSPSBHP i jednocześnie przewodnicząca WMSOWpP przedstawiła dotychczasowe rezultaty działalności strategii. Zaapelowała też do partnerów o aktywne realizowanie celów strategii, jakimi są m.in. kształtowanie właściwych postaw osób mających wpływ na bezpieczeństwo pracy w zakładzie, promowanie „dobrych praktyk” w zakresie prewencji wypadkowej. Na uruchomionej od niedawna stronie internetowej strategii znajdują się pomocnicze narzędzia, takie jak listy kontrolne do monitorowania wybranych stanowisk pracy, formularz odbioru rusztowania itp.
Zastępca dyrektora Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy Paweł Rozowski przypomniał, że PIP prowadzi różne programy prewencyjne. Na ograniczanie wypadków przy pracy duży wpływ ma świadomość pracodawcy, dlatego też większość programów skierowanych jest do nich. Jednym z tych programów jest konkurs „Buduj bezpiecznie”. Władysław Bielski, prezes Olsztyńskiej Izby Budowlanej, o kilku lat członek jury tego konkursu zapewniał, że udział firm w konkursie potrafi mobilizować kierownictwo i pracowników budów. Na przestrzeni kilku lat widać coraz większą poprawę warunków pracy na budowach. Jednak największe problemy w zapewnieniu bezpieczeństwa pracy swoim pracownikom mają małe firmy budowlane. O wynikach przeprowadzonych badań ankietowych w małych firmach budowlanych poinformował dr Andrzej Dąbrowski z CIOP. Większość badanych firm zleca wykonawstwo innym małym firmom, w których pracownicy nie posiadają właściwego wyposażenia, nie znają podstawowych przepisów w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Pracodawcy małych firm budowlanych mają mała wiedzę na temat planów BIOZ, właściwego stosowania środków ochrony zbiorowej.
W ostatniej części seminarium, swoje dobre praktyki w zakresie prewencji wypadkowej przedstawiły firmy województwa warmińsko-mazurskiego: MICHELIN, DEKORGLASS DZIAŁDOWO, Bastek Coffee & Tea, EXPOM.
Podsumowując seminarium, E. Bożejewicz powiedziała, że frekwencja świadczy o potrzebie organizacji tego typu przedsięwzięć. Jest to jedna z niewielu okazji do publicznego wypowiedzenia się na temat problemów, które wiążą się z bezpieczeństwem pracy. Zachęciła też wszystkich do wzięcia udziału we wspólnym redagowaniu poradnika „Dobre praktyki w zakresie prewencji wypadkowej”.
Podczas seminarium zorganizowano stoiska porad prawnych PIP, stoiska środków i sprzętu ochrony indywidualnej. Uczestnicy otrzymali materiały z seminarium, czasopisma branżowe, broszury opracowane przez PIP, CIOP oraz opracowanie ZUS: „Interaktywną symulację zdarzeń wypadkowych przy pracy w budownictwie”. W seminarium wzięło udział 130 osób.
Filmową relację z seminarium można zobaczyć w wydarzeniach TVP Olsztyn, na stronie:
http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/22312-godz-1830/6827387  

 
  - 1 -