ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2011

Zabawki a bhp – przed 6 grudnia

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2011-12-01  

Zabawki a bhp – przed 6 grudnia  

W słynnej Sali BHP w Gdańsku 6 grudnia odbędzie się konferencja prasowa zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” i Polską Zieloną Sieć, poświęcona sytuacji w chińskich zakładach produkujących zabawki i łamaniu tam praw pracowniczych. W konferencji wezmą udział:
– Yang Yu – pracownica i migrantka z północy Chin, która pracowała w wielu fabrykach zabawek i sprzętów elektronicznych w Shenzen w południowych Chinach; wielokrotnie zmieniała pracodawców w nadziei na poprawę warunków pracy, lecz gdy sytuacja wszędzie okazała się równie zła, zdecydowała się mówić o problemach pracowników chińskich fabryk jako świadek,
– Debby Chan – działaczka na rzecz obrony praw człowieka z organizacji Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour (SACOM) z Hongkongu, która zajmuje się badaniem warunków pracy w fabrykach w południowych Chinach, m.in. wywiadami wśród pracownic fabryk oraz wśród osób poszkodowanych w wyniku pracy,
– Justyna Szambelan – koordynatorka kampanii Polskiej Zielonej Sieci „Kupuj odpowiedzialnie zabawki”,
– Ewa Zydorek – sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”,
– Joanna Szymonek – Dział Zagraniczny Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.
Polska Zielona Sieć informuje, że ok. 80% zabawek świata produkowanych jest w Chinach, głównie na południowym wybrzeżu tego kraju w prowincji Guangdong, w mieście Shenzen. Przemysł zabawkarski jest zdominowany przez kilka wielkich korporacji, wśród których znajdują się Mattel, Hasbro i Disney. Większość popularnych zabawek produkowana jest na zlecenie lub na licencji tych firm. Ich wielkie nakłady na reklamę sprawiają, że wśród dzieci najpopularniejsze są zabawki produkowane masowo – wytworzone z tworzyw sztucznych, szkodliwych dla środowiska i powstające w chińskich fabrykach, w warunkach łamania praw człowieka.
Kolejne raporty niezależnych organizacji wskazują, że w zdecydowanej większości fabryk zabawek prawa pracownicze są łamane. Chińskie prawo pracy, które określa płacę minimalną oraz 40 godzinny tydzień pracy, jest nagminnie łamane. Do powszechnych nadużyć należą:
- Długi czas pracy: pracownicy są przymuszani do pracy w nadgodzinach. Czas pracy to najczęściej 12 godzin dziennie, a w niektórych przypadkach nawet 16 godzin dziennie, 6 lub 7 dni w tygodniu.
- Niskie płace: wynagrodzenia w większości fabryk nie są wyższe niż płaca minimalna, która na południu Chin wynosi ok. 460 PLN. Kwota ta nie wystarcza na godne życie. Natomiast wynagrodzenia osób pracujących na akord są naliczane w sposób nieprzejrzysty i niesprawiedliwy. Do tego wypłaty są często opóźniane.
- Brak umów o pracę: pracownicy nie dostają kopii swoich umów o pracę ani potwierdzeń wypłaty, a pracodawcy często prowadzą podwójną dokumentację.
- Niebezpieczne warunki pracy: pracownicy nie są szkoleni przed rozpoczęciem pracy i nie otrzymują właściwego wyposażenia ochronnego, często są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi substancjami albo obsługują maszyny niespełniające norm bezpieczeństwa. Skutkuje to dużą liczbą wypadków oraz chorób przewlekłych.
- Zatrudnianie nieletnich: zatrudnione osoby w wieku 16-18 lat muszą pracować z tą samą intensywnością, co osoby dorosłe, w obowiązkowych nadgodzinach również w soboty i niedziele.
- Niezależne związki zawodowe są w Chińskiej Republice Ludowej nielegalne.  

 
  - 1 -