ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2011

Przeszły bez echa

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2011-12-17  

Przeszły bez echa  

Właściwie bez echa przeszły w naszej branży dwa wywiady prasowe, które tej jesieni ukazały się w najważniejszych dziennikach ogólnopolskich, a które dotyczyły zagadnień warunków pracy.
Przypominamy zatem, że 27 października „Rzeczpospolita” opublikowała wywiad z Markiem Nościuszem, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Wywiad nosił tytuł „Nie zawsze takie samo ryzyko” i dotyczył wyłącznie oceny ryzyka zawodowego. Marta Gadomska pytała prezesa OSPSBHP o proces oceny ryzyka, kiedy należy ją przeprowadzać, kto to powinien robić, jak to przebiega, jakie są metody oceny. Na pytanie o dokumentowanie oceny ryzyka zawodowego M. Nościusz odpowiedział m.in.: „W zasadzie dokumentacja musi być odzwierciedleniem faktycznego działania pracodawcy. Wskazujemy w niej zatem, jakie stanowisko bądź stanowiska badaliśmy, jakie występowały na nich zagrożenia, jaką metodę oceny ryzyka wybraliśmy, jakie parametry przy niej zastosowaliśmy oraz jaki uzyskaliśmy wynik. Na koniec, jeżeli ocena ryzyka tego wymagała, podajemy podjęte działania zmierzające do zniwelowania ryzyka bądź jego całkowitego wyeliminowania. Dostęp do dokumentacji powinni mieć wszyscy pracownicy.”
Natomiast 30 listopada w „Gazecie Wyborczej” ukazała się rozmowa z prof. Danutą Koradecką, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, zatytułowana „Ważne, żeby mieć pracę, nie robotę”. Autorzy wywiadu, Leszek Kostrzewski i Piotr Miączyński, scharakteryzowali prof. Koradecką jako współtwórczynię reformy emerytur pomostowych, w wyniku której ponad milion osób straciło prawo do wcześniejszych emerytur. Pytali głównie o to, czy będziemy w stanie pracować do 67 roku życia, jak grupa zawodowa temu nie podoła, czy warto w kryzysie przejmować się warunkami pracy. Oto fragment rozmowy:
- (…) Ale czy widzieli panowie jakiś marsz w sprawie poprawy warunków pracy?
- O wyższą płacę to widzieliśmy.
- To też element warunków pracy. Ale zdrowie jest najważniejsze, nie ma sojusznika dla tej sprawy. Najczęściej pracownik niczego nie wymusza z obawy o utratę pracy, pracodawca trzyma się za swoją kieszeń, a budżet nasz jako państwa ugina się pod konsekwencjami tego stanu. O poprawie warunków pracy wciąż nie myśli się wystarczająco poważnie. To jak my mamy pracować do 67 lat? (…)”  

 
  - 1 -