ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2010

Bezpieczeństwo imprez masowych

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2010-08-17  

Bezpieczeństwo imprez masowych  

 

W lecie odbywa się wiele imprez masowych takich jak koncerty, pikniki, mecze, festiwale, które gromadzą niejednokrotnie po kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Ostatnia tragedia na Love Parade w Niemczech uświadomiła nam, jak duże zagrożenie może wiązać się z takim tłumem, jeśli nie ma odpowiednich zabezpieczeń i wystarczającej liczby pracowników służb porządkowych.
Obowiązująca od sierpnia ubiegłego roku ustawa z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504) szczególne obowiązki nakłada na organizatora imprezy i na zabezpieczające ją służby porządkowe. Profesjonalne firmy zajmujące się ochroną dużych imprez mają tego świadomość. Zdaniem Jacka Wołka, eksperta do spraw bezpieczeństwa i dyrektora Regionu Centralnego firmy G4S, ustawa na nowo porządkuje kwestie ochrony dużych imprez. Pomocna będzie szczególnie podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Jednak nawet na co dzień może wiele zmienić w postrzeganiu imprez masowych przez społeczeństwo. Wielkie koncerty czy mecze szczególnie piłki nożnej kojarzyły się z tłumem, agresją, bałaganem i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Teraz ma szansę się to zmienić. Może na mecze znów zaczną przychodzić całe rodziny i będzie to jedna z wielu form wspólnej rozrywki. By tak się stało ustawa jasno określa prawa pracowników ochrony, rozszerza ich kompetencje.
O tych kompetencjach mówi art. 20 ustawy:
„Art. 20. 1. Służby porządkowe i informacyjne są uprawnione do:
1) sprawdzania i stwierdzania uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej, a w przypadku stwierdzenia braku takich uprawnień - wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej;
2) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;
3) przeglądania zawartości bagaży i odzieży (…)
4) wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej lub regulaminem obiektu (terenu), a w przypadku niewykonania tych poleceń - wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej; 5) ujęcia, w celu niezwłocznego przekazania Policji, osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr powierzonych ochronie oraz osób dopuszczających się czynów zabronionych.”
Więcej na ten temat pisaliśmy w ATEŚCIE 6/2010 („Bezpieczeństwo na imprezach masowych”).  

 
  - 1 -