ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

W obiektywie

Nadzór i ratownictwo gazowe

Pochłaniacze przeciwgazowe

Pochłaniacze przeciwgazowe służą do ochrony dróg oddechowych pracownika przed gazami i parami toksycznymi. Jest to sprzęt prosty w użyciu, natomiast ma ograniczenia przy jego stosowaniu. Użytkownik aby dobrać odpowiedni pochłaniacz, musi dokładnie znać atmosferę w jakiej będzie wykonywał pracę a więc rodzaj i stężenie gazów toksycznych.
Użycie pochłaniaczy musi również się odbywać w atmosferze w której występuje minimum 18% tlenu. Z tego ostatniego warunku wynika że pochłaniaczy nie należy stosować pomieszczeniach ciasnych, słabo wentylowanych jak : kotły, zbiorniki, kanały, studzienki itp.
Na zdjęciach przedstawiono pochłaniacz przemysłowy tlenku węgla używany do prac w stężeniach do 2% CO oraz dwa pochłaniacze tzw. "ewakuacyjne" używane wyłącznie do ewakuacji z miejsc w których istnieje możliwość wystąpienia tlenku węgla.

 Dodano: 2015-06-26

Pochłaniacz ucieczkowy POG-T1
Pochłaniacz ten zaliczany jest do grupy tzw pochłaniaczy "ucieczkowych", "ewakuacyjnych", a formalnie nazywanych "Pochłaniaczami Ochronnymi Górniczymi" z uwagi na to że głównie stosowany jest w górnictwie. Umożliwia on szybką ucieczkę z miejsca, w którym nagle pojawiają się gazy toksyczne głównie tlenek węgla.
W hutnictwie pochłaniacze te są stosowane wyłącznie w miejscach, gdzie istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia CO i służą do natychmiastowej ewakuacji z tego miejsca w przypadku pojawienia się tlenku węgla.
Pochłaniacz wraz z wężem łączącym i ustnikiem lub samym ustnikiem znajduje się w zaplombowanej, hermetycznej puszcze blaszanej. Pochłaniacz jest tak zapakowany, aby można go było w ciągu kilku sekund wyjąć i użyć.
Przedstawiony na zdjęciu pochłaniacz pochodzi z 1963 roku. Czas ochronnego działania wynosił około 30 minut.  

     [1] [2][3]      

  poprzedni    powiększ   następny  

Tekst i opis zdjęcia: R. Miś, fot. R. Kozela

  poprzedni    powiększ   następny