ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

W obiektywie

Nadzór i ratownictwo gazowe

Pochłaniacze przeciwgazowe

Pochłaniacze przeciwgazowe służą do ochrony dróg oddechowych pracownika przed gazami i parami toksycznymi. Jest to sprzęt prosty w użyciu, natomiast ma ograniczenia przy jego stosowaniu. Użytkownik aby dobrać odpowiedni pochłaniacz, musi dokładnie znać atmosferę w jakiej będzie wykonywał pracę a więc rodzaj i stężenie gazów toksycznych.
Użycie pochłaniaczy musi również się odbywać w atmosferze w której występuje minimum 18% tlenu. Z tego ostatniego warunku wynika że pochłaniaczy nie należy stosować pomieszczeniach ciasnych, słabo wentylowanych jak : kotły, zbiorniki, kanały, studzienki itp.
Na zdjęciach przedstawiono pochłaniacz przemysłowy tlenku węgla używany do prac w stężeniach do 2% CO oraz dwa pochłaniacze tzw. "ewakuacyjne" używane wyłącznie do ewakuacji z miejsc w których istnieje możliwość wystąpienia tlenku węgla.

 Dodano: 2015-06-26

Pochłaniacz CO 30-godzinny firmy "Draeger"
Pochłaniacz ten, tak jak większość pochłaniaczy na tlenek węgla działa na zasadzie katalitycznego spalania tlenku węgla do nietrującego dla ludzi dwutlenku węgla.
Jest to reakcja egzotermiczna, a więc w czasie pracy wydziela się ciepło, co świadczy o prawidłowej pracy pochłaniacza. Oprócz warstw z katalizatorem pochłaniacze te posiadają warstwę oczyszczającą z pyłu, warstwy osuszające, które nie dopuszczają do zawilgocenia katalizatora, warstwę pochłaniającą dwutlenek węgla oraz warstwy z substancją ostrzegającą zapachem o zawilgoceniu katalizatora (czyli niedziałaniu pochłaniacza).
Przedstawiony na zdjęciu pochłaniacz firmy Draeger został wyprodukowany w 1956 roku. Chronił do 2 % CO w powietrzu przez okres 30 godzin. Ważył około 2 kg.
Na zdjęciu widać oryginalny noszak do tego pochłaniacza. Oczywiście oprócz samego pochłaniacza w skład zestawu ochronnego wchodzi również wąż łączący i maska. Gwinty łączące były i są znormalizowane a więc można łączyć ze sobą węże, maski i pochłaniacze różnych producentów  

     [1][2] [3]      

   powiększ   następny  

Tekst i opis zdjęcia: R. Miś, fot. R. Kozela

   powiększ   następny