ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2018

Bezpieczeństwo młodych pracowników

 Dodano: 2019-05-06

 

          

      

2018-04-30  

Bezpieczeństwo młodych pracowników  

 

Każdego roku 28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy – koordynowany i promowany przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP). Przez związki zawodowe na całym świecie jest on obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W tym roku MOP skierowała uwagę na bezpieczeństwo pracowników najmłodszych, łącząc obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy ze Światowym Dniem Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci – pod wspólnym hasłem MŁODZI BEZPIECZNI W PRACY. W ten sposób podkreśla konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla młodych pracowników oraz nawołuje do zaprzestania wykorzystywania dzieci w pracy.
Na świecie pracuje ok. 541 milionów osób w wieku 15-24 lat – w tym 73 milionów to dzieci pracujące w warunkach niebezpiecznych. Stanowią ok. 15% światowej siły roboczej, a jednocześnie są ofiarami aż o 40% większej liczby wypadków przy pracy (niekończących się śmiercią) niż pracownicy powyżej 25. roku życia.
W Polsce wg danych GUS w 2016 r. wypadki przy pracy zdarzały się najczęściej wśród osób ze stażem nieprzekraczającym 3 lat – 47,4% wszystkich wypadków przy pracy, a wśród osób ze stażem nieprzekraczającym roku – 31,7%.
Osoby młode – umownie przyjmuje się, że do 24 r. życia – są szczególnie podatne na zagrożenia związane z pracą. Charakteryzują się bowiem brakiem doświadczenia zawodowego i świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy, a ich niepewna pozycja zawodowa sprawia, że przyjmują na siebie zadania o niskim poziomie bezpieczeństwa.
Od września br. w Polsce zostanie obniżona granica wieku umożliwiająca rozpoczęcie pracy – będzie można ją podjąć już od 15. roku życia. Tym bardziej ważne jest zapewnienie najmłodszym pracownikom odpowiedniej ochrony.
Więcej informacji: http://www.ciop.pl/28kwietnia

 

 
  - 1 -