ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2018

Nowe rozporządzenie w sprawie śoi – jednostki notyfikowane

 Dodano: 2019-03-25

 

          

      

2018-03-22  

Nowe rozporządzenie w sprawie śoi – jednostki notyfikowane  

 

21 kwietnia 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie nr 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej, które zastąpi dyrektywę 89/686/EWG. W przeciwieństwie do dyrektyw, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) nie wymagają wdrożenia do prawodawstwa państw członkowskich i są wdrażane w tym samym momencie we wszystkich krajach wspólnoty. Stają się źródłem prawa krajowego po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Problematyce tej ATEST poświęcił kilka artykułów, ostatnio dwa autorstwa Ryszarda Szeflera: „Rewolucja, a może jednak ewolucja” (ATEST 12/2017) i „Rozporządzenie w sprawie śoi – okresy przejściowe” (ATEST 2/2018).
Autor podkreśla w nich m.in., jak ważna jest obecnie rola jednostek certyfikujących środki ochrony indywidualnej (śoi) i że wciąż jest mało tych, które otrzymały notyfikację na podstawie nowego rozporządzenia.
Baza jednostek notyfikowanych dostępna jest pod adresem: http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=directive.notifiedbody&sort=country&dir_id=155501
W bazie tej znajdują się już trzy jednostki z Polski: Instytut Technologii Tekstylnych CERTEX, Instytut Przemysłu Skórzanego, Instytut Włókiennictwa. Oczywiście, producenci śoi mogą korzystać z usług dowolnych europejskich jednostek notyfikowanych w zakresie nowego rozporządzenia.
Jedną z nich, należącą do najbardziej znanych w Europie, jest Instytut Hohenstein (http://www.hohenstein.de), który ogłosił niedawno, że otrzymał stosowną notyfikację i może certyfikować śoi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 w sprawie środków ochrony indywidualnej. Instytut prowadzi badania typu UE różnych śoi; prowadzi również kontrolę jakości w formie testów produktów, badając zgodność śoi z certyfikowaną próbką.
Eksperci z Instytutu Hohenstein podkreślają, że z uwagi na szczególną funkcję, jaką w świecie pracy spełniają śoi, wysoka jakość i specjalna technologia ich produkcji dają gwarancję ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami. Z tego powodu niezbędne jest badanie zgodności produktów wypuszczanych na rynek z najnowszymi normami bezpieczeństwa. Obecna dyrektywa 89/686/EEC wygasa 20 kwietnia br. Od tego czasu Grupa Hohenstein będzie wydawała tylko certyfikaty zgodne z nowym rozporządzeniem.
 

 
  - 1 -