ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2017

Zjazd OSPSBHP nie przyjął zmian w statucie

 Dodano: 2018-05-23

 

          

      

2017-05-22  

Zjazd OSPSBHP nie przyjął zmian w statucie  

 

Zjazd Nadzwyczajny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, zwołany przez Zarząd Główny OSPSBHP, obradował 12 maja 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim nad zmianami do statutu stowarzyszenia. Zjazd został otwarty przez Elżbietę Bożejewicz, prezesa Zarządu Głównego o godz. 11.30 (w drugim terminie, z uwagi na brak kworum w pierwszym terminie). W zjeździe wzięło udział 108 na 154 delegatów. Po wprowadzeniu sztandaru prezes E. Bożejewicz przedstawiła cel zjazdu, a następnie w głosowaniu jawnym wybrano przewodniczących, protokolantów, komisję skrutacyjną.
Delegat Adam Pierzyński zgłosił wniosek o odroczenie głosowania zmian w statucie do września 2017 roku i o przeznaczenie rozpoczętych obrad na dyskusję i analizę przedłożonych projektów dokumentów. W głosowaniu jawnym wniosek odrzucono.
Wniosek delegata Mariusza Błachuty dotyczył propozycji powołania komisji statutowej, która miałaby przygotować propozycje zmian statutu, oraz zwołania kolejnego zjazdu w terminie późniejszym. W głosowaniu jawnym wniosek odrzucono.
Przewodniczący poinformował delegatów o dużej liczbie wniosków dotyczących propozycji zmian statutowych. Zaproponował powołanie komisji spośród delegatów w celu weryfikacji złożonych wniosków i przedstawienie delegatom po przerwie propozycji zmian. Drugim zgłoszonym wariantem było otwarte czytanie i dyskusja nad każdym ze zmienianych punktów. Po dyskusji zjazd, w głosowaniu jawnym, podjął decyzję o powołaniu dziesięcioosobowej komisji statutowej. Po zgłoszeniu kandydatów i głosowaniu jawnym w jej skład weszli: Paweł Kania, Józef Witczak, Marek Nościusz, Aleksander Dettlaff, Jan Kotowski, Stanisław Starzyński, Małgorzata Hillar, Henryk Karczowski, Józef Orzeł, Ryszard Łubniewski.
O godz. 18.00 wznowiono obrady, przewodniczący zjazdu Józef Witczak poinformował o zakończeniu prac komisji. Propozycje zmian w statucie zostały przedstawione w formie prezentacji multimedialnej moderowanej przez mec. Adama Krause. Podjęto dyskusję nad paragrafem 7. propozycji statutu i postanowiono wykreślić z projektu punkty dotyczące możliwości otrzymywania wynagrodzenia przez członków Zarządu Głównego i członków Zarządów Oddziałów. Następnie przystąpiono do głosowania nad całością nowej treści statutu. Zjazd nie przyjął znowelizowanej treści statutu. W głosowaniu wzięło udział 91 delegatów. Oddano 59 głosów za, 16 przeciw, 16 delegatów wstrzymało się od głosu. Na podstawie § 39 ust. 1 statutu „Uchwała w sprawie zmiany statutu może być podjęta przez zjazd większością co najmniej 2/3 oddanych głosów przy obecności co najmniej połowy liczby delegatów, a w drugim terminie bez względu na ich liczbę”. Tak więc do uchwalenia nowego brzmienia statutu wymagana minimalna liczbą głosów za wynosiła 61.
Kolejno przystąpiono do głosowania nad znowelizowaniem treści ordynacji wyborczej. Zjazd przyjął zmianę ordynacji, zgodnie z którą „wybór władz następuje zwykłą większością głosów”.
Następnie Elżbieta Bożejewicz podziękowała delegatom za przybycie, wyprowadzono sztandar i zakończono obrady.  

 
  - 1 -