ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2017

Spotkanie ENSHPO w Belgii

 Dodano: 2018-04-27

 

          

      

2017-04-20  

Spotkanie ENSHPO w Belgii  

 

W dniach 6-7 kwietnia 2017 r. w Irish College w Leuven w Belgii odbyło się robocze spotkanie ENSHPO (The European Network of Safety and Health Professionals Organisations), w którym uczestniczyły Elżbieta Bożejewicz, prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP oraz Justyna Wachnicka, członek oddziału radomskiego.
OSPSBHP w tym roku przystąpiło do ENSHPO – europejskiej grupy skupiającej organizacje zrzeszające specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników. W spotkaniu udział wzięli członkowie tych organizacji z: Irlandii, Danii, Belgii, Niemiec, Holandii, Bułgarii, Hiszpanii, Cypru, Włoch, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Rosji, Finlandii, Polski. W pierwszym dniu spotkania Bruce Philips, prezes zarządu ENSHPO, przedstawił strategię ENSHPO oraz zaproponował, aby oprócz spotkań wszystkich członków ENSHPO organizować spotkania regionalne, według przedstawionego podziału na grupy. OSPSBHP zostało poproszone o zorganizowanie takiego spotkania regionalnego w 2018 r. i przedstawienie wtedy polskiej firmy stosującej dobre praktyki w zakresie bhp.
Claudio Munforti, prezes Komitetu Certyfikacji ENSHPO EurOSHM, w celu poznania potrzeb poszczególnych krajów członkowskich, poprosił uczestników o wypowiedzi na następujące tematy: jakie problemy występują w poszczególnych organizacjach, z jakimi problemami boryka się służba bhp w krajach członkowskich, czego członkowie oczekują od zarządu ENSHPO, jakie działania powinno podjąć ENSHPO przez kolejne 12 miesięcy? Dwa ostatnie pytania pozostawiono do przemyślenia, odpowiedzi należy przesłać do zarządu ENSHPO. Pozostałe pytania stały się przyczynkiem do ciekawej dyskusji. Okazuje się, że większość organizacji ma podobne problemy z komunikacją wewnętrzną oraz brakiem aktywnego zaangażowania członków w działalność organizacji. Ponadto w większości krajów członkowskich występuje również problem z jakością szkoleń bhp. Duże emocje wzbudził problem braku możliwości podjęcia pracy przez pracowników służby bhp na terenie innych krajów europejskich.
ZG OSPSBHP na spotkanie ENSHPO przygotował prezentację na temat służby bhp w Polsce, jej problemów, a także celów i zadań OSPSBHP – przedstawiła ją Justyna Wachnicka. Uczestników zainteresowała sytuacja prawna służby bhp w Polsce, zadawali wiele pytań na ten temat. Ponadto poruszone zostały problemy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce oraz przedstawione cele współpracy z ENSHPO.
Drugi dzień spotkania zaczął się od panelu dyskusyjnego na temat perspektywy europejskiej w poprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Gośćmi spotkania byli Brenda O’Brien (kierownik biura Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy), Veronique de Broeck (Prevent), Marc de Greef (MD Prevent), Erwin Brunch (wiceprezes ISHCCO). Prelegenci podkreślili problem z bezpieczeństwem i higieną pracy w najmniejszych firmach. Została poruszona również tematyka starzejącego się społeczeństwa i planu opracowania listy zawodów trudnych, których nie powinny wykonywać osoby starsze ze względu na zmniejszoną sprawność fizyczną. Okazuje się, że wiele krajów ma problem ze stresem w miejscu pracy, a co za tym idzie z wypaleniem zawodowym.
W godzinach południowych uczestnicy wzięli udział w wizycie technicznej w zakładach browaru AB Inbev Stella Artois w Leuven, który należy do grupy Anheuser-Busch InBev – największego koncernu piwowarskiego na świecie. George Veulemans, koordynator produkcji zapoznał przybyłych z procesem produkcji, w tym z procedurami bezpieczeństwa.
Trzecia część spotkania członków ENSHPO odbyła się w siedzibie Komisji Europejskiej. Anna Bańczyk, asystentka Dyrektora Generalnego ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, zapoznała zebranych z celami KE: przeciwdziałanie zachorowaniom na raka (które znacznie wzrosły w przeciągu ostatnich lat) oraz ekspozycji na niektóre środki chemiczne; pomoc przedsiębiorstwom, w szczególności małym, we wdrażaniu zasad bhp; współpraca z krajami członkowskimi oraz partnerami społecznymi w celu wycofania przestarzałych przepisów bhp bądź ich aktualizacji. Kolejnymi celami KE są: zmniejszenie barier administracyjnych związanych z wdrażaniem przepisów UE do prawa krajowego, wymiana dobrych praktyk pomiędzy krajami członkowskimi. A. Bańczyk była bardzo zainteresowana działaniami OSPSBHP, stowarzyszenie zostało poproszone o ekspertyzę oraz przesłanie swoich ewentualnych uwag dotyczących nowego foldera bhp stworzonego przez Komisję Europejską.
OSPSBHP podjęło rozmowy z zarządem ENSHPO dotyczące pomocy w certyfikacji służby bhp w Polsce. Strona polska została poproszona o zgłoszenie swojego kandydata, który miałby zasiadać w Komitecie Certyfikacji ENSHPO.
Spotkanie z członkami grupy ENSHPO jest istotne dla OSPSBHP. Poprzez wymianę doświadczeń z kolegami z branży bhp z innych krajów możemy zaproponować szereg działań w polskich zakładach pracy, rozwijając w ten sposób kulturę bezpieczeństwa. Ponadto wspólnie z innymi krajami możemy ulepszać działania służby bhp na płaszczyźnie europejskiej.

Elżbieta Bożejewicz, Justyna Wachnicka
 

 
  - 1 -