ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2017

Roboty pracownikami

 Dodano: 2018-07-23

 

          

      

2017-07-20  

Roboty pracownikami  

 

Komisja Europejska przeprowadziła badania, z których wynika, że sceptycznie podchodzimy do używania robotów w takich obszarach pracy, jak opieka nad dziećmi czy ludźmi starszymi, natomiast akceptujemy ich wykorzystanie w fabrykach, sprzątaniu czy ochronie. Prawdopodobnie nasz stosunek do robotów będzie coraz częściej podlegał badaniom, gdyż Międzynarodowa Federacja Robotyki (International Federation of Robotics, IFR) przewiduje, że do 2019 roku na całym świecie w przemyśle będzie pracowało 2,6 miliona robotów – prawie dwa razy tyle, co obecnie. Federacja uważa, że największym i najbardziej kluczowym wyzwaniem dla rynku będzie to, jak ułoży się współpraca między ludźmi a robotami. W dłuższej perspektywie wyzwaniem dla konstruktorów będzie nie tylko zwiększanie wydajności pracy robotów, ale również (a może przede wszystkim) programowanie ich w taki sposób, by były przyjazne dla użytkowników, łatwo było się z nimi porozumieć i aby zachowywały się w łatwy do zaakceptowania sposób.
Wielu robotyków uważa, że harmonijna współpraca z ludźmi będzie najłatwiejsza do osiągnięcia, kiedy wygląd robotów i ich zachowanie będą przypominały ludzkie. Wówczas ludzie nie będą musieli uczyć się nowego sposobu komunikacji – roboty (humanoidy) będą reagowały na wypowiadane do nich słowa, a ludzie będą interpretować ich mimikę i mowę „ciała”. Drugim argumentem, który przemawia za tym rozwiązaniem jest fakt, że miejsca pracy były (i są) projektowane dla ludzi, tym samym będą więc odpowiednie dla humanoidalnych robotów.
Pojawia się tylko jedno „ale”: w świetle badań psychologicznych roboty, które przypominają ludzi, budzą w nas odrazę. Kiedy nie możemy przewidzieć, jakiego zachowania możemy się po nim spodziewać i jak inteligentny jest robot-humanoid, z którym mamy do czynienia, rośnie w nas poczucie zagrożenia. Akceptujemy natomiast roboty, które na pierwszy rzut oka klasyfikujemy jako maszyny.
Wnioski? Kluczem do współpracy ludzi i robotów jest tworzenie tych drugich w taki sposób, by mogły jak najbardziej zrozumiale przekazywać ludziom komunikaty o swych intencjach.

Na podstawie artykułu dr Martiny Mary: Human beings and robots: how can the „dream team” be made to work? z czasopisma „KAN Brief”, nr 2/2017, s. 7.
 

 
  - 1 -