ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Szkodliwe substancje w odzieży?

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-01-10  

Szkodliwe substancje w odzieży?  

 

Organizacja Greenpeace opublikowała raport „Toksyczne na każdą pogodę”, w którym poinformowała o wykryciu perfluorowęglowodorów (PFC) w odzieży wierzchniej, produkowanej przez renomowanych wytwórców. Międzynarodowe Stowarzyszenie OEKO-TEX® w odpowiedzi na ten raport poinformowało, że tego rodzaju tekstylia, posiadające certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, nie szkodzą ludziom, jeśli są używane zgodnie z przeznaczeniem. Używanie PFOS i PFOA* od 2009 roku jest ściśle kontrolowane w czasie uzyskiwania certyfikatu OEKO-TEX®.
Na podstawie badań opartych na praktycznym zastosowaniu produktu, np. z użyciem symulowanego wydzielania potu, różne laboratoria OEKO-TEX potwierdzają dotychczasowe informacje o bezpieczeństwie dla użytkownika i środowiska ze strony obecnych w produkcie chemikaliów. Według obecnego stanu wiedzy na ten temat PFC, nie mogą one wydostawać się z materiału tekstylnego do środowiska podczas standardowych aktywności osób używających odzieży wierzchniej (sportowej). Trzeba także brać pod uwagę to, że różne kuchenne sprzęty z wykończeniem PFC (np. teflonowe patelnie) są dopuszczone do kontaktu z jedzeniem, mimo że są poddawane znacznie trudniejszym warunkom podczas ich użytkowania. W badaniach przeprowadzonych przez Greenpeace, wykrycia PFC w tkaninach dokonano za pomocą odczynników chemicznych, jak np. metanol, wykorzystując rozpuszczające właściwości tych związków. Jednakże to nie może być porównywane do zagrożeń tymi substancjami dla konsumenta przy standardowych warunkach użytkowania – zapewnia Międzynarodowe Stowarzyszenie OEKO-TEX®.

* PFOA – kwas perfluorooktanowy, substancja jest uznawana za toksyczną, powodującą wady wrodzone, zaburzenia rozwojowe i hormonalne oraz podwyższony poziom cholesterolu; jest uznawana za potencjalny czynnik rakotwórczy. PFOS – kwas perfluorooktanosulfonowy, akumuluje się w tkankach i może mieć właściwości toksyczne, nie podlega biodegradacji, przepisy dopuszczają wykorzystywanie PFOS tylko w niektórych odrębnych częściach lub w powłokach niektórych produktów i artykułów, takich jak wyroby włókiennicze.  

 
  - 1 -