ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Dwa miliony ofiar

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-03-28  

Dwa miliony ofiar  

 

Uściślijmy: dwa miliony ofiar śmiertelnych. Takie żniwo – według Międzynarodowej Organizacji Pracy – zbierają co roku warunki pracy. Do tego trzeba dodać dziesiątki milionów innych ofiar złych warunków pracy: niepełnosprawnych, zapadających na choroby zawodowe i inne związane z pracą, molestowanych, wypalonych, dyskryminowanych. A wszystko to na tle walki z kryzysem, w której warunki dyktują banki, troszcząc się o obieg wirtualnego pieniądza, a nie o ludzi, tworzących produkty i usługi. Nie będziemy jednak pisać o nadchodzącym buncie mas pracujących, a o 28 kwietnia.
Dwa miliony trupów – toż to nagłówek na pierwsze strony największych gazet. Tytuł dla apokaliptycznych programów telewizyjnych, bo przecież taka liczba ofiar powinna zwiastować koniec świata. Koniec nie następuje, telewizje zajmują się czymś innym. Chodzi przecież o ofiary warunków pracy, w tym wypadków przy pracy i chorób związanych z pracą. Mówi się o nich rzadko i raczej w tonie sensacji. Żeby uczcić ich pamięć i przestrzec innych przez zagrożeniami w pracy, w wielu krajach na świecie obchodzony jest Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Dzień ten jest również obchodzony, szczególnie przez związki zawodowe, jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 1996 r. w ONZ w Nowym Jorku i od tej pory są organizowane w różnych formach na całym świecie, na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym, a także w przedsiębiorstwach.
Na koniec kwietnia br. wiele instytucji przygotowuje obchody tego dnia, planując konferencje, spotkania, akcje informacyjne. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała specjalny plakat z przemawiającym do wyobraźni hasłem: 2 miliony pracowników traci życie każdego roku. Na podstawie plakatu MOP powstała pocztówka, którą można ściągnąć ze strony http://www.ilo.org/safework/info/video/WCMS_206648/lang--en/index.htm. Można ją drukować, a jej rozsyłanie potraktować jako działanie prewencyjne. Materiały informacyjne MOP nawiązują do kampanii promującej bezpieczeństwo pracy, którą w tym roku MOP poświęciła profilaktyce chorób zawodowych.
W Polsce 26 kwietnia odbędzie się uroczysta sesja ROP, podczas której CIOP oraz ZUS omówią problematykę społecznych kosztów wypadków przy pracy, a PIP przedstawi zagadnienia badania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz kontroli skuteczności stosowania środków zapobiegających tym wypadkom.
Wydaje się jednak, że ważniejsze są te inicjatywy, które przy okazji 28 kwietnia mają na celu informowanie i edukowanie pracodawców i pracowników. W związku z tym na uwagę zasługuje apel, z którym do pracodawców Warmii i Mazur wystąpił olsztyński oddział OSPSBHP. Oddział namawia pracodawców i pracowników służby bhp do zorganizowania w kwietniu krótkiej prelekcji, seminarium, szkolenia lub innej formy edukacyjnej dla pracowników, poświęconej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym a także przekazania informacji o Dniu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Zdaniem oddziału, przekazanie pracownikom informacji na temat przyczyn wypadków, a także podanie zatrważających statystyk wpłynie na zwiększenie świadomości pracowników oraz skłoni ich do podjęcia wspólnie z pracodawcą i służbą bhp działań zmierzających do wyeliminowania zagrożeń i poprawy warunków pracy. Materiały przygotowane przez OSPSBHP w Olsztynie mogą wykorzystać w swoich działaniach wszyscy behapowcy. Można je pobrać ze strony: http://www.ospsbhp.olsztyn.pl/komunikaty.htm  

 
  - 1 -