ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

20 lat działalności OSPSBHP na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-10-09  

20 lat działalności OSPSBHP na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników  

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ma już swoją 20-letnią historię. Uroczyste obchody tego jubileuszu zorganizowane były w Sali Kolumnowej Sejmu RP, w dniu 10 września br.
Miały one szczególny wymiar ze względu na fakt, że jubileusz dwuipółtysięcznej rzeszy członków stowarzyszenia, a jednocześnie pracowników służby bhp, zbiegł się z jubileuszem 60-lecia utworzenia służby bhp w Polsce i Dniem Pracownika Służby BHP, przypadającym na dzień 19 września, a ustanowionym podczas I Kongresu BHP w Warszawie w 2010 r.
Obchody jubileuszowe w Sejmie wpisały się również w specjalną sesję Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, zorganizowaną w związku z obchodzonym świętem behapowców, w której uczestniczyli członkowie ROP pod przewodnictwem poseł Katarzyny Izabeli Mrzygłockiej. Między innymi z tego tytułu Rada Ochrony Pracy objęła uroczystość honorowym patronatem.
W jubileuszowej gali uczestniczyło ponad dwustu członków stowarzyszenia a także przedstawiciele innych stowarzyszeń behapowskich oraz wysocy rangą przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji, z którymi stowarzyszenie współpracuje przy realizacji zadań związanych z ochroną pracy.
Uroczystość poprowadził kol. Piotr Pietras – wiceprezes zarządu głównego OSPSBHP. Szczególnie podniosłym momentem, rozpoczynającym uroczystość, było wprowadzenie sztandaru stowarzyszenia a następnie odczytanie listu wystosowanego do pracowników służby bhp przez Prezydenta RP. W liście tym Bronisław Komorowski nawiązał do wzorców II Rzeczypospolitej, zarówno w sferze przepisów, jak i kształtowania polskiego modelu bezpieczeństwa pracy. Ukazał zmiany, jakie zaszły w podejściu do bezpieczeństwa, podkreślając, że w znacznym stopniu są one udziałem pracowników służby bhp. Prezydent podziękował jednocześnie pracownikom służby bhp za zaangażowanie, z jakim wypełniają swoją misję, wyrażającą się troską o pracownika oraz o nową jakość życia w Polsce.
Z kolei wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, w liście gratulacyjnym skierowanym do jubilatów a odczytanym przez przedstawiciela resoru gospodarki, również podkreślił niezmiernie ważną dla całego społeczeństwa rolę codziennego zaangażowania pracowników służby bhp w poprawę warunków pracy i kształtowanie właściwych postaw pracowników związanych z bezpiecznym postępowaniem. Zwrócił także uwagę na trafność wyboru tematu przewodniego jubileuszu – „Rola zintegrowanego środowiska zawodowego służy bhp w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa”. Temat ten przybliżył zebranym prezes zarządu głównego OSPSBHP Marek Nościusz. Na wstępie stwierdził, że jubileusz skłania do refleksji i wspomnień o okolicznościach, w jakich dojrzewała idea utworzenia organizacji skupiającej pracowników służby bhp, o ludziach, dzięki staraniom których powstało i rozwijało się stowarzyszenie przez minione 20 lat. Zwrócił uwagę na fakt, że niezaprzeczalnym twórcą stowarzyszenia i jego pierwszym prezesem był Wacław Gudalewicz. Rozpoczęte przez W. Gudalewicza dzieło integracji środowiska pracowników służby bhp kontynuowała, przez kolejne trzy kadencje prezes Jadwiga Polaczek.
W trakcie swojego wystąpienia prezes Marek Nościusz dokonał podsumowania działań podejmowanych przez zarząd główny a ukierunkowanych nie tylko na rozwój stowarzyszenia (37 oddziałów terenowych), ale przede wszystkim na spełnienie celów statutowych, związanych z tworzeniem kultury bezpieczeństwa i spełnieniem potrzeb członków. Działania te związane były z obroną interesów zawodowych pracowników służby bhp, promocją bezpieczeństwa i wzbogacaniem warsztatu zawodowego pracowników służby bhp poprzez organizację konferencji tematycznych, pokazywanie tzw. dobrych praktyk bhp.
Działaniom tym przyświecał cel – podwyższenie standardów pracy, przestrzeganie etyki zawodowej oraz dalsza integracja pracowników służby bhp.
Zaproszeni goście, w swoich wystąpieniach, oprócz ciepłych słów, podziękowań za dotychczasową współpracę, gratulacji i życzeń, starali się ukazać różne aspekty związane z pracą i zmieniającą się rolą służby bhp w zakładzie pracy, a także trudności w realizacji złożonej problematyki związanej z ochroną pracy.
Jednocześnie wskazywali stowarzyszenie jako aktywnego partnera w profilaktyce wypadkowej, edukacji na rzecz bezpieczeństwa, kształtowaniu kultury bezpieczeństwa, w realizacji wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa pracy. W wystąpieniach gości przewijał się również temat profilaktyki wypadkowej i podejmowanych działań w tym zakresie. Temat ten rozwinął w swoim wystąpieniu reprezentujący CIOP-PIB dr hab. inż. Wiktor Marek Zawieska, posługując się prezentacją multimedialną zatytułowaną „Innowacje i ich rola w doskonaleniu prewencji wypadków przy pracy i chorób zawodowych”. Na wstępie odwołał się też do różnych form współpracy ze stowarzyszeniem w zakresie promocji bezpiecznej pracy jak: wspólnie organizowane konferencje, seminaria, konkursy i udział w ogólnopolskich kampaniach prewencyjnych. Kontynuując temat dokonał wnikliwej analizy stanu bezpieczeństwa w Polsce. Powołując się na najnowsze dane w tym zakresie, stwierdził, że mimo pewnej poprawy wskaźników wypadkowości nadal utrzymują się na dość wysokim poziomie i nadal utrzymuje się pewien schemat. Wypadkom ulegają najczęściej ludzie młodzi, pracownicy z krótkim stażem zawodowym a przyczyną wypadków jest w dużej mierze czynnik ludzki. W swoim wystąpieniu wiele uwagi poświęcił działaniom innowacyjnych, w których upatruje się skutecznej poprawy bezpieczeństwa pracy i osiągnięcia zmiany podejścia do problematyki bezpieczeństwa ze strony pracowników, pracodawców i innych podmiotów kształtujących warunki pracy. Wyraził przekonanie, że OSPSBHP będzie aktywnym partnerem w kreowaniu i upowszechnianiu innowacyjnych form prewencji. Odwołał się do hasła związanego z aktualnie prowadzoną kampanią prewencyjną a dotyczącego podnoszenia wiedzy – świadomości.
O pracach trwających na forum Unii Europejskiej nad nową kampanią na lata 2013-2020, a związaną z poprawą warunków pracy poinformował podsekretarz stanu w MPiPS Radosław Mleczko. Kampanii tej przyświecać będzie ogólne hasło „Prewencja lepsza od rehabilitacji, rehabilitacja lepsza od przedwczesnego opuszczania rynku pracy”.
Słowa uznania dla stowarzyszenia za działalność w zakresie integracji środowiska zawodowego, popularyzacji bezpiecznej pracy, edukacji i prewencji skierował do jubilatów przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski. Zwrócił uwagę na codzienny wymiar współpracy członków związku i pracowników służby bhp przy realizacji inwestycji. Wskazał też na różne płaszczyzny współpracy OSPSBHP oraz ZZ „Budowlani”, między innymi wspólne opracowanie standardów w zakresie kształcenia zawodowego w obszarze bhp i działania w kierunku uznania kwalifikacji związanych z działalnością szkoleniową dla bezpieczeństwa.
W dowód uznania za konstruktywną współpracę Zbigniew Janowski wręczył prezesowi Markowi Nościuszowi Złotą Odznakę Ruchu Zawodowego „Budowlani” oraz list gratulacyjny skierowany do wszystkich pracowników służby bhp, będący jednocześnie podziękowaniem za pracę na rzecz bezpieczeństwa. Również w formie wyróżnienia okolicznościowy upominek wręczył prezesowi Nościuszowi na zakończenie swojego wystąpienia przedstawiciel Prezydium Forum Związków Zawodowych.
Podwójny jubileusz był okazją do uhonorowania wyróżniających się w pracy i działalności społecznej członków stowarzyszenia. Z rąk Iwony Hickiewicz – Głównego Inspektora Pracy Honorową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Pracy otrzymali: Jolanta Olejko, Ryszard Ferlich i Stanisław Kasica. Ponadto 30 osób wyróżnionych zostało dyplomami przyznanymi przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a 40 członków stowarzyszenia – dyplomami ROP.
Jubileusz w Sali Kolumnowej Sejmu RP był też okazją do podziękowania za dotychczasową współpracę i wsparcie działań stowarzyszenia w zakresie promocji kultury bezpieczeństwa przez instytucje państwowe i organizacje, którym szczególnie bliskie są problemy związane z ochroną pracy i szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Wraz z podziękowaniami okolicznościowe statuetki z rąk prezesa Marka Nościusza otrzymali:
– minister Radosław Mleczko – reprezentujący Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej,
– poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka – przewodnicząca Rady Ochrony Pracy,
– prof. Danuta Koradecka – dyrektor CIOP-PIB,
– Iwona Hickiewicz – Główna Inspektor Pracy,
– Przemysław Ligenza – wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego,
– Marta Bil-Witkowska – przedstawiciel ZUS,
– Zbigniew Janowski – przewodniczący ZZ „Budowlani”,
– Marzena Flis – reprezentująca Komisję Krajową OPZZ,
– Renata Górna – radca ds. Ochrony Zdrowia i Ochrony Pracy Osób Niepełnosprawnych.
Okolicznościowe statuetki i szczególne podziękowania za zasługi dla rozwoju stowarzyszenia otrzymali Wacław Gudalewicz i Jadwiga Polaczek.
Statuetkami wyróżnione zostały również oddziały OSPSBHP, które w bieżącym roku obchodzą jubileusz 20-lecia powołania, a mianowicie oddziały w: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Radomiu, Lublinie, Kaliszu, Szczecinie, Tarnowie, Końskich i Bydgoszczy. Statuetki z rąk prezesa Marka Nościusza odebrali prezesi oddziałów.
Galę obchodów jubileuszu stowarzyszenia i służby bhp zakończyło wyprowadzenie sztandaru, natomiast jej uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia gmachu Sejmu RP.  

Barbara Łosek, OSPSBHP

 
  - 1 -