ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Szkolenia bhp - przepis w porządku

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-05-19  

Szkolenia bhp - przepis w porządku  

 

W piątek, 18 maja, odbyło się w Olsztynie seminarium „Szkolenia bhp – wymagania prawne, praktyka, propozycje zmian” zorganizowane przez olsztyński oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP i redakcję miesięcznika „Atest – Ochrona Pracy”. Podstawę seminarium stanowiły: ocena szkoleń bhp przygotowana przez PIP, dyskusja na temat tych szkoleń, odbywająca się na łamach ATESTU, a także propozycje zmian w rozporządzeniu szkoleniowym przygotowane przez Stowarzyszenie Promocji Bezpieczeństwa Pracy.
Seminarium, w którym wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób, było podzielone na dwie części: wykładową i dyskusyjną. W części wykładowej stan prawny obowiązujący w zakresie prowadzenia szkoleń bhp i wyniki kontroli PIP dotyczące szkoleń bhp zakładach w całej Polsce omówił Włodzimierz Łabanowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. Zofia Lejko, redaktor naczelna miesięcznika ATEST, przedstawiła propozycje zmian w przepisach dotyczących szkoleń bhp – zgłaszane przez czytelników i internautów. Publikacje specjalistyczne rozumiane jako jako narzędzie pracy służby bhp, w tym w zakresie prowadzenia szkoleń bhp omówił Robert Kozela z miesięcznika ATEST. Natomiast kwalifikacje pracownika służby bhp i kwalifikacje wykładowcy zagadnień bhp scharakteryzował Andrzej Nowak, wiceprezes zarządu głównego OSPSBHP. Praktyczne uwagi na temat prowadzenia szkoleń bhp oraz ocenę szkoleń dokonaną przez pracowników, którzy biorą w nich udział zaprezentował Maciej Świerzy, wykładowca zagadnień bhp.
Po części wykładowej odbyła się dyskusja panelowa, której efektem miało być zgłoszenie propozycji zmian w szkoleniach bhp. Uczestnicy dyskusji szeroko przedstawili swoje doświadczenia związane ze szkoleniami, w tym problemy związane z niechęcią niektórych pracodawców do rzetelnie organizowanych szkoleń (są drogie i odrywają pracowników od pracy), z wystawianiem zaświadczeń bez przeprowadzenia szkoleń. Mówili też o tym, jak organizują szkolenia wymagające specjalistycznej wiedzy i udziału różnych specjalistów jako wykładowców. Wprawdzie stwierdzili, że rynek szkoleń nie jest doskonały, ale uznali, że dodatkowe regulacje i zmiany w rozporządzeniu nie są w zasadzie potrzebne, że właśnie rynek powinien uregulować kwestie jakości szkoleń i że to rynek doprowadzi do wyeliminowania nieuczciwych i słabych wykładowców. Interesujący w tym kontekście był głos Elżbiety Bożejewicz, prezes olsztyńskiego oddziału OSPSBHP, która uważa, że nie należy czekać na rynek i nie trzeba zmieniać przepisów, trzeba natomiast wprowadzać środowiskowe standardy prowadzenia szkoleń, samemu dbać o ich najwyższą jakość i poważnie podchodzić do spełniania już obowiązujących przepisów w zakresie szkoleń bhp.  

 
  - 1 -