ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Pracodawcy, behapowcy, naukowcy i kontrolerzy

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-10-29  

Pracodawcy, behapowcy, naukowcy i kontrolerzy  

 

Konferencja „Bhp – mądry wybór”, która odbyła się 26 października w Katowicach w umiejętny sposób połączyła głosy i punkty widzenia prawie wszystkich najważniejszych stron, które powinny być zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Organizatorami konferencji byli katowicki oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP (organizacja społeczna zrzeszająca behapowców) oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach (organ nadzoru i kontroli). Konferencja odbyła się w Uniwersytecie Śląskim, a świat nauki reprezentował też jeden z wykładowców – dr Jan Rzepecki z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Natomiast stronę pracodawców reprezentował m.in. Eugeniusz Sowa, prezes zarządu firmy Milimex, który wygłosił wykład „Bhp okiem pracodawcy”.
Uczestnicy konferencji mogli przypomnieć sobie, czym powinna zajmować się służba bhp – Andrzej Nowak, wiceprezes zarządu głównego OSPSBHP, omówił zadania i uprawnienia tej służby. O tym, jak można wdrażać w życie przepisy i zasady bhp, tworząc i stosując dobre praktyki bhp, mówili behapowcy reprezentujący dwa wyróżniające się zakłady: Andrzej Kozielski z Rafako S.A. i Wojciech Sowula z firmy Johnson Controls International sp. z o.o. O efektach dobrej współpracy behapowców, pracodawców i pracowników świadczą wyróżnienia w konkursie PIP „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, o którym mówił Feliks Żogała, prezes katowickiego oddziału OSPSBHP.
Tytułowy mądry wybór wynika nie tylko z przesłanek humanistycznych i obowiązków prawnych, ale też z kalkulacji czysto finansowych. O kosztach i korzyściach wynikających z przestrzegania bhp mówili dr Jan Rzepecki z CIOP oraz Ryszard Sudara, audytor firmy TÜV Nord. Dr Rzepecki zwrócił uwagę, że każdy wypadek śmiertelny wiąże się z kosztami ponad pół miliona złotych (koszty psychiczne i emocjonalne dla rodziny zmarłego są właściwie nie do policzenia). W tym koszty pracodawcy to „zaledwie” ponad 42 tys. zł, ale utrata wizerunku i dobrego imienia może go kosztować znacznie więcej. Pracodawca powinien unikać wypadków nie tylko ze względu na koszty, ale przede wszystkim z uwagi na poczucie odpowiedzialności. Unikanie wypadków to unikanie różnorodnych strat, ale inwestycje w bhp przynoszą też korzyści w innych obszarach, zwiększając satysfakcję i motywację pracowników, wpływając na poprawę wizerunku firmy i na jakość jej produktów, pobudzając innowacyjność i kreatywność.
Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy na konferencji omówili nieprawidłowości w zakresie bhp, które najczęściej występują w zakładach województwa śląskiego (wykład Michała Olesiaka, rzecznika prasowego OIP w Katowicach), a także zagadnienia dotyczące oceny ryzyka zawodowego. Nadinspektor pracy Zbigniew Latacz przypomniał najważniejsze definicje i cel oceny ryzyka zawodowego. Dużo uwagi poświęcił identyfikacji zagrożeń i informacjom potrzebnym do prawidłowej oceny ryzyka, a także środkom profilaktycznym. Z zestawienia nieprawidłowości w ocenie ryzyka, przywołanych przez Z. Latacza, wynika, że wciąż wielu pracodawców uważa ją za obowiązek dokumentacyjny, a nie rzeczywiste narzędzie ułatwiające ochronę życia i zdrowia pracowników.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Zygmunta Łukaszczyka – wojewody śląskiego, prof. Wiesława Banysia – rektora Uniwersytetu Śląskiego, Kazimierza Górskiego – prezydenta Sosnowca. Na konferencji swoje produkty i usługi (zarówno podczas wykładów, jak i na niewielkich stoiskach) zaprezentowali też sponsorzy: Tarbonus Sp. z o.o., Stena Recycling Sp. z o.o., PPUiH Aris, Assecuro Sp. z o.o., Svenberg. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród śląskich (i nie tylko) behapowców: w uniwersyteckiej Auli Kazimierza Lepszego pojawiło się około dwustu pięćdziesięciu osób.  

 
  - 1 -