ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Kurtki – komentarze specjalistów

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-04-12  

Kurtki – komentarze specjalistów  

 

W majowym ATEŚCIE ukaże się artykuł zawierający m.in. komentarze specjalistów z firmy Gore, odnoszące się do podsumowania testu kurtek, prowadzonego przez naszą redakcję we współpracy z tą firmą.
Przypomnijmy: od listopada 2011 r. do końca lutego 2012 r. w dwóch wylosowanych firmach (PKP Polskie Linie Kolejowe – Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków – spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG) trwały testy wielofunkcyjnych kurtek ochronnych, zapewniających ochronę przed deszczem i wiatrem, czynnikami gorącymi i płomieniem, łukiem elektrycznym, ciekłymi chemikaliami, a także mających właściwości odzieży ostrzegawczej i antystatycznej. Unikalne połączenie tylu cech sprawia, że testowane kurtki (były to modele prototypowe, przygotowane specjalnie na potrzeby testu) mogą być zastosowane w wielu branżach, mogą też być modyfikowane przez producenta w zależności od potrzeb użytkowników. Test prowadziła redakcja ATEST przy współpracy z firmą W.L. Gore & Associates, producenta membrany GORE-TEX®. Producentem testowanych kurtek jest firma Iturri.
Oficjalne zakończenia testów w obydwu firmach odbyły się w marcu. Przedstawiono na nich wyniki z arkuszy ocen, dyskutowano nad walorami kurtek i zastosowaniami w konkretnych warunkach. Wprawdzie testy formalnie się zakończyły, ale przecież pracownicy wciąż pracują w wielofunkcyjnych kurtkach. Z każdym miesiącem będzie zapewne przybywać doświadczeń i przemyśleń na temat kurtek. Są one eksploatowane na co dzień, w różnych warunkach atmosferycznych, w narażeniu na uszkodzenia mechaniczne i silne zabrudzenia. Chcemy po dłuższym czasie użytkowania spotkać się z pracownikami obydwu firm i zapytać ich, jak sprawdza się zaawansowana odzież ochronna.
Natomiast w majowym ATEŚCIE do pytań i wątpliwości pracowników testujących kurtki odniosą się krótko Jolanta Sęk i Frank Sasse z firmy Gore. Skomentują m.in. uwagi i pytania dotyczące silnych zabrudzeń, pracy w niskich temperaturach, utylizacji zużytych kurtek.
Omówienie wyników testu zamieściliśmy w marcowym ATEŚCIE („Zakończenie. To jeszcze nie koniec”). Informacje o przebiegu testów można znaleźć też w artykułach: „Testuj z ATESTEM!” (6 i 7/2011), „Firmy wylosowane” (9/2011), „Testy ruszyły” (12/2011), „Na torach w deszczu” (2/2012), „Na budowie wiertni zimą” (3/2012). Dodatkowo polecamy artykuł o „Normach dla odzieży chroniącej przed czynnikami gorącymi i płomieniami” (6/2011).  

 
  - 1 -