ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2011

Sezon budowlany trwa w najlepsze

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2011-12-29  

Sezon budowlany trwa w najlepsze  

 

Aura w tym roku jest tak sprzyjająca, że część firm budowlanych zrezygnowała z tradycyjnej przerwy zaczynającej się przed Bożym Narodzeniem a kończącej po Nowym Roku. Temperatury minusowe należą ostatnio do rzadkości, jednak pracodawcy i behapowcy muszą pamiętać, że nawet niekorzystne skutki zdrowotne dla pracowników mogą wystąpić nawet przy temperaturach rzędu kilku stopni powyżej zera, przy dużej wilgotności, silnym wietrze i krótkim dniu.
Przeziębienie, ból gardła i katar to najmniej groźne objawy narażenia na niską temperaturę i wilgotność. Należy zwrócić uwagę na pieczenie skóry, swędzenie, utratę koncentracji, spowolnienie reakcji. Naukowcy z Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy NIOSH (USA) opisali typowe dolegliwości towarzyszące pracy w ekstremalnych warunkach zimą oraz szereg porad dla pracodawców, by mogli chronić swoje ekipy. Wychłodzenie (hipotermia), jak sama nazwa wskazuje, to wstrząs wywołany zbyt długim przebywaniem w bardzo niskiej temperaturze. Jeśli nie doprowadzimy do ogrzania organizmu szybko, wówczas stajemy się osowiali i nie zauważamy nagłego spadku temperatury ciała. To z kolei prowadzi do krzepnięcia krwi – dla nas bardzo niebezpiecznego. Dlaczego? Ponieważ krew nie doprowadza sprawnie tlenu do mózgu, co często powoduje nieodwracalne zmiany, nawet śmierć - w skrajnych przypadkach. By chronić pracowników przed hipotermią, należy zapewnić im odzież termoaktywną, ciepłe posiłki i napoje w termosach, a także możliwość ogrzania się w pomieszczeniach. Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii polega m.in. na wniesieniu poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia i powolnym ogrzewaniu. Praca na mrozie bez odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować również odmrożeniem lub tzw. stopą „okopową”. Obie przypadłości w skrajnych przypadkach mogą skutkować gangreną i amputacją kończyn. Stopa „okopowa”, zwana przez lekarzy immersyjną, różni się od odmrożenia tym, że poza zimnem przyczynia się do tego wilgoć. Termin pochodzi od żołnierzy, którzy w okopach przebywali zimą w ciągle mokrym obuwiu (mokra stopa traci ciepło 25 razy szybciej niż sucha). Tkanka na ich stopach wskutek ciągłego niedotlenienia obumierała i ulegała rozpadowi. Odmrożenie natomiast najczęściej objawia się mrowieniem, drętwieniem skóry, która powoli staje się sina lub nawet czarna (wtedy lekarze amputują martwe części ciała). Specjaliści zalecają ostrożne opatrywanie, ogrzewanie i osuszanie rąk oraz stóp. Chodzenie, podczas gdy stopy są uszkodzone przez odmrożenie może powodować odpadanie skóry. Pracodawcy powinni sprawdzać, jak długo i w jakiej odzieży pracownicy przebywają na zewnątrz. Ponadto muszą przeszkolić kadrę z zakresu zagrożeń, pierwszej pomocy i profilaktyki. Podczas przerw, pracownikom należy udostępnić ciepłe i suche miejsce, by ogrzać organizm. Odpowiedzialny pracodawca pamięta o zakupie odzieży na zmianę.
Inne przypadki, zapobieganie oraz sposoby leczenia dolegliwości są opisane na stronie http://www.cdc.gov/niosh/topics/coldstress/?s_cid=3ni7d2fb12222011111100am  

 
  - 1 -