ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2011

Bhp a inteligentny rozwój Unii

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2011-11-18  

Bhp a inteligentny rozwój Unii  

 

7 listopada odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja „Wzmocnienie wiedzy i innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy warunkiem inteligentnego rozwoju Unii Europejskiej”, zorganizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Tematyka konferencji koncentrowała się na: działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na rzecz konkurencyjności gospodarki UE; wspieraniu przedsiębiorstw we wdrażaniu dyrektyw UE w kontekście zrównoważonego rozwoju i nowej polityki przemysłowej UE; edukacji, szkoleniu i rozwoju nowych umiejętności na rzecz poprawy warunków pracy i wzrostu zatrudnienia.
Jak podsumowali organizatorzy konferencji, została ona zorganizowana w trudnym okresie narastającego globalnego kryzysu finansowego, który negatywnie wpływa na gospodarkę europejską oraz świat pracy. Uczestnicy konferencji podkreślili, że potrzebne jest wzmocnienie działań na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy w celu ograniczenia strat powodowanych przez niewłaściwe warunki pracy. Szacuje się, że straty te wynoszą obecnie w Europie ok. 4% PKB. Ponadto poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy jest konieczna ze względu na wdrażanie w UE reform wydłużających okres aktywności zawodowej. Aby osiągnąć te cele, konieczne są innowacje techniczne i społeczne ukierunkowane na poprawę warunków pracy i wzrost zatrudnienia, a jednocześnie wspierające inteligentny, zrównoważony i społecznie włączający wzrost Unii Europejskiej. Unia chce wspierać gospodarkę o wysokim poziomie zatrudnienia, co zdaje się być jedną z najważniejszych zdobyczy naszego kontynentu. Wspieranie zatrudnienia, a także gospodarki opartej na wiedzy i innowacji, efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku to cele nowej unijnej strategii nazwanej Europa 2020 (zastąpiła Strategię Lizbońską).
W konferencji wzięło 170 osób, z czego ponad 70 z zagranicy. Do najważniejszych gości konferencji należeli: Armindo Silva – dyrektor Dyrektoriatu B: Zatrudnienie, Legislacja Społeczna i Dialog Społeczny w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego; Christa Sedlatschek – dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy; Anna Tomczyk – główny inspektor pracy.  

 
  - 1 -