ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2010

Czy behapowca można skazać?

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2010-03-29  

Czy behapowca można skazać?  

 

Za bezpieczeństwo pracy w zakładzie odpowiada pracodawca. I to on, oraz osoby w jego imieniu kierujące pracownikami, może zostać oskarżony i skazany z artykułu 220 kodeksu karnego.
Przypomnijmy ten przepis:
„Art. 220. § 1. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Nie podlega karze sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.”
Pracownik służby bhp właściwie nie może być skazany z tego artykułu. Chyba że nie skorzysta ze swojego uprawnienia do niezwłocznego wstrzymania pracy maszyny lub innego urządzenia technicznego w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracownika albo innych osób – i do wypadku dojdzie. Wykład o odpowiedzialności za bhp wygłosił prokurator Krzysztof Dratwa na spotkaniu zorganizowanym 26 marca przez krakowski oddział OSPSBHP.
Prokurator Dratwa przypomniał też, że pracodawca ponosi też odpowiedzialność z artykułu 221 kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie sporządza lub nie przedstawia wymaganej dokumentacji, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności.”  

 
  - 1 -