ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2010

Odeszła Michalina Olczak

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2010-08-04  

Odeszła Michalina Olczak  

 

Dzisiaj na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odbył się pogrzeb Michaliny Olczak, najstarszego inspektora pracy w Polsce i zasłużonego pracownika Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.
Podczas uroczystości pogrzebowych Okręgowy Inspektor Pracy Tadeusz Fic, żegnając M. Olczak w imieniu pracowników przyjaciół i pracowników PIP powiedział między innymi: „Pani Michalina w jednej z rozmów powiedziała: nie boję się śmierci, bo w obozie spacerowałam już z nią pod rękę. Trzy lata spędzone w Ravensbrück dały jej siłę na prawie 100 lat pracowitego, odważnego i twórczego życia, w którym na pierwszym miejscu zawsze stało dobro drugiego człowieka. Człowiek był dla niej wartością najważniejszą. To dla niego podejmowała się różnorodnych zajęć – pracowała na budowie i przy wyrębie lasu, szyła kożuszki i zakładała żłobki. Po wojnie, w 49 r. została inspektorem pracy. Pamiętam, jak wspominała trudne początki w inspekcji – przez prawie trzy lata mieszkała w biurze, spała na podłodze, z segregatorem pod głową, przykryta płaszczem. Koleżanki i koledzy przynosili jej jedzenie. Ale ona wspominała to z uśmiechem, bo szło przecież o dobro drugiego człowieka – podkreślała. Michalina Olczak wykonywała swoją pracę najpierw jako branżowy inspektor pracy w Związku Zawodowym Pracowników Przemysłu Odzieżowego, Włókienniczego i Skórzanego, a potem w Związku Zawodowym Pracowników Handlu i Spółdzielczości do chwili przejścia na emeryturę w 1971 r. Drobniutka pani inspektor jeździła pociągami po całej Polsce, zjawiała się wszędzie tam, gdzie mogła pomóc zwłaszcza pokrzywdzonym, młodocianym, poszkodowanym w wypadkach. Miała w sobie taką siłę wewnętrzną i moc, że jej kontrole były jednocześnie wspaniałą akcją prewencyjną, której dziś możemy tylko pozazdrościć i jednocześnie starać się na niej wzorować.”
Michalina Olczak była nestorką polskiej inspekcji pracy. Jej droga do inspekcji wiodła przez ciężkie przeżycia czasu okupacji hitlerowskiej, gdy za działalność konspiracyjną była najpierw więziona i torturowana przez gestapo, a następnie wysłana do Ravensbrück. Tutaj poznała Halinę Krahelską, a także jej powierniczkę Zuzannę Ćwiklińską. Zuzanna Ćwiklińska – pierwsza laureatka Nagrody im. H. Krahelskiej – wspierała M. Olczak na początku drogi zawodowej inspektora pracy w powojennym Krakowie. M. Olczak funkcje inspektora pracy pełniła od 1949 do 1971 r., kiedy przeszła na emeryturę. W okresie przejęcia inspekcji przez związki zawodowe nadzorowała branżę odzieżową, włókienniczą i skórzaną, a następnie handlu i spółdzielczości. W trudnych warunkach zniszczonego wojną kraju cały swój talent techniczno-organizacyjny, czas i wszystkie siły poświęcała poprawie warunków pracy w zakładach. Będąc szczególnie wrażliwą na ludzką krzywdę, w działalności inspektorskiej szczególną pomocą otaczała słabych i bezradnych. Przejawiało się to w jej trosce się o poszkodowanych w wypadkach przy pracy, ludzi chorych, kobiety i młodocianych. Zmarła 30 lipca 2010 r. w Krakowie, w wieku 99 lat.  

 
  - 1 -